انسان

انسان خردمند با نام علمی Homo sapiens

 

یا در تداول عامه انسان (یا بشر) یک پستاندار دو پا از خانوادهٔ کپی‌های بزرگ می‌باشد. مدارک بدست آمده از دی‌ان‌ای نشان دهنده آن است که انسان‌های مدرن نزدیک به ۲۰۰٫۰۰۰ سال پیش در آفریقا سرچشمه گرفتند، انسان‌هایی دارای هوش تکامل یافته بالا، توانا در تجزیه دلایل، زبان سخن گفتن، درون‌گرایی و احساسات بودند. این استعداد پیشرفت روانی با به‌هم پیوستن یک بدن راست‌قامت با توانایی راه رفتن با بازوان آزاد برای کنترل اشیاء که انسان‌ها را مجاز به رفتن سفرهای طولانی و استفاده از هر نوع ابزاری می‌ساخت شکل گرفت.

انسان‌ها امروزه در هر نقطه از جهان با هر اقلیمی به‌جز قطب جنوب بطور ثابت ساکن شده‌اند. جمعیت انسان‌ها در زمین در سر شماری ژوئیه سال ۲۰۰۸ زیر ۶٫۷ میلیارد نفر بوده‌است.

فهرست مندرجات [۱ تاریخچه

 

 تاریخچه

بنیاد

 پیشرفت تمدن

 محل سکونت و جمعیت

 زیست‌شناسی

 فیزیولوژی و ژنتیک

 
یک طرح قدیمی از استخوان‌بندی یک مرد

نوع بدن انسان‌ها اساسا متغیر است. اگر چه اندازه بدن انسان‌ها عمدتا به مسائل ژنتیکی و از آن گذشته به عادت‌های غذایی و ورزش بستگی دارد. میانگین قد یک انسان بالغ تقریبا ۱٫۵ تا ۱٫۸ متر (۵ تا ۶ فوت) است، هر چند در مناطق مختلف این میانگین متفاوت است. میانگین وزن برای یک انسان ۷۶ تا ۸۳ کیلوگرم (۱۶۸ – ۱۸۳ پوند) برای مردان و ۵۴ تا ۶۴ کیلوگرم (۱۲۰ – ۱۴۰ پوند) برای زنان می‌باشد، شایان ذکر است که وزن بر اساس موقعیت جغرافیایی می‌تواند تغییر کند. (علاوه بر این‌ها به: بیماری اضافه وزن و کسری وزن نیز بستگی دارد)

بر خلاف بسیاری پستانداران انسان توانایی راه رفتن بر روی دو پا را دارد. بدین ترتیب زندگی با بازوان آزاد و کنترل اشیاه بوسیله دست‌ها فراهم است.

با اینکه انسان در مقابل بسیاری از پستانداران بی مو است، بعوض رشد موی انسان‌ها عمدتا در قسمت‌های بالای سر، زیر بغل و دور آلت تناسلی قرار دارد. انسان‌ها دارای کیسه‌های موی بیشتری در بدن خود چه در زنان و چه در مردان نسبت به شامپانزه‌ها هستند، اما دیدن آن‌ها مشکل است.

رنگ مو و پوست انسان‌ها به وجود رنگدانه‌ها بستگی دارد. رنگ پوست انسان‌ها می‌تواند خیلی قهوه‌ای تیره یا صورتی کمرنگ بسته به تعداد رنگ دانه‌ها باشد، در صورتکی محدوده رنگ موی انسان‌ها از بور تا قهوه‌ای تا قرمز تا بطور عادی مشکی می‌باشد.

چرخه زندگی

جنین انسان در هفتهٔ پنجم

چرخه زندگی انسان همانند بسیاری از پستانداران است. لقاحتخمک درون رحم زن یک جنین را ایجاد می‌کند. زمانی که یک دوره سی و هشت هفته‌ای (معادل ۹ ماه) از بارداری گذشت و جنین به طور کامل رشد کرد از بدن زن زاییده می‌شود و به طور مستقل برای اولین بار به عنوان یک کودک نفس می‌کشد. بیشتر از همه شایان ذکر است که کودک در جوامع نوین به عنوان یک شخص به طور کامل مورد حمایت قانون است.

در مقایسه گونه‌های دیگر، زایمان انسان‌ها خطرناک است. این عمل دردناک بعد از بیست و چهار ساعت یا بیشتر که غیر طبیعی نیست منجر به مرگ مادر یا کودک شده‌است.

عکس گرفته شده از دو کودک دختر در تاریخ آگوست ۱۹۴۳ در اردوی سال نو بین نژادهای مختلف

در کشورهای توسعه یافته به طور مثال کودکان ۳ تا ۴ کیلوگرم (۶ تا ۹ پوند) وزن دارند و قد آن‌ها نیز بین ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر (۲۰ یا ۲۴ اینچ) در زمان تولد می‌باشد. هر چند وزن کم کودکان در زمان تولد در کشورهای توسعه یافته رایج است اما همین مسئله سطح بالایی از مرگ و میر کودکان را در این مناطق در بر می‌گیرد.

بعد از تولد رشد انسان تا چند سال ادامه دارد به نوعی تا زمان رسیدن به بلوغ جنسی در ۱۲ تا ۱۵ سالگی، رشد فیزیکی در زنان تا نزدیکای ۱۸ سالگی و برای مردان این رشد تا ۲۱ سالگی ادامه دارد. عمر انسان‌ها در طبقه بندی عددی متفاوت است ولی به ترتیب مرحله به: نوزاد، کودک، نوجوان، جوان، بزرگسال، میان سال و کهن سال تقسیم می‌شود. در تمام مدت این مراحل گوناگونی پرورش و مدت زمان دوره‌ها وجود دارد.

در مقایسه با دیگر پستانداران، انسان تنها موجودی است که در دوره نوجوانی ۲۵٪ از رشد خود را با سرعت انجام می‌دهد، برای مثال در شامپانزه‌ها این مقدار ۱۴٪ است.

در انسان‌ها یک تفاوت مهم در عمر متوسط آن‌ها در نقاط مختلف جهان وجود دارد. بطور کلی در کشورهای توسعه یافته میانگین سنی ۴۰ سال (بالاترین میانگین در موناکو با ۴۵٫۱ سال) می‌باشد. در کشورهای جهان سوم میانگین سنی بین ۱۵ تا ۲۰ سال است. عمر متوسط در هنگ کنگچین ۸۴٫۴ سال برای زنان و ۷۸٫۹ سال برای مردان است. در صورتی که در سوآزیلندآفریقا بخاطر بیماری ایدز میانگین عمر متوسط برای هر دو جنس ۳۱٫۳ سال است، در حالی که در اروپا از هر پنج نفر یک نفر ۶۰ سال یا بیشتر سن دارد و این در صورتی است که در سوآزیلند از هر بیست نفر فقط یک نفر به ۶۰ سالگی یا بیشتر از این سن می‌رسد.

تعداد افراد صد ساله (انسان‌هایی که صد سال یا بیشتر سن دارند) در جهان توسط سازمان ملل ۲۱۰٫۰۰۰ نفر در سال ۲۰۰۲ اعلام شده‌است، بجز در یک نفر با نام جین کالمنت که به سن ۱۲۲ سالگی رسیده و وضعیت جسمانی خوبی نیز ندارد.

 عادت‌های غذایی

روانشناسی

طرح ساده مغز انسان از نیم رخ، کشیده شده توسط میکل‌آنژ
نوشتار اصلی: روان‌شناسی
/ 0 نظر / 19 بازدید