لوگوی گوگل و مطالب علمی دیگر............

- موتور جست‌وجوی گوگل در واکنش به خبر کشف آب در ماه از سوی ناسا، لوگوی محبوب خود را تغییر داده و ماه را جایگزین دومین لوگوی گوگل کرد.

به گزارش سرویس فن‌آوری اطلاعات خبرگزاریدانشجویان ایران (ایسنا)، طی چند ماه گذشته گوگل به طور مرتب لوگوی خود را بهمناسب‌های مختلف مانند تولد مهاتما گاندی، اچ جی ولز، ابداع بارکد و برنامهتلویزیونی محبوب سیزم استریت تغییر داده است اما آخرین تغییر لوگوی این موتورجست‌وجو به‌مناسبتی کاملا متفاوت است.

ناسا در خبر فوق‌العاده‌ای اعلام کرد انجامموفقیت‌آمیز بمباران ماه وجود آب را در ماه برملا کرده است و اکنون گوگل در صفحهخانگی‌اش نشان می‌دهد بمباران وجود آب را نشان داده است.

کلیک برروی لوگوی تغییریافته گوگل کاربران را بهصفحه نتایج جست‌وجویی هدایت می‌کند که لینک‌های مربوط به این خبر مشاهده می‌شود.

2- دیسک DVD توسط شرکتی در آمریکا ساخته شده که می‌تواند تا هزار سال دوام داشته باشد.

به گزارش سرویس فن‌آوری اطلاعات خبرگزاریدانشجویان ایران (ایسنا)، این DVD که «دایاموند دیسک» نام دارد، به جای ساخته شدناز پلاستیک خراب شدنی که همه دیسک‌ها معمولا از آن ساخته می‌شوند، از سنگ مصنوعیساخته شده است.

طبق اعلام Cranberry LLC که شرکت سازنده این دیسکاست، «دایاموند دیسک» لایه‌های چسبنده، لایه رنگی یا لایه بازتابی که خراب شود،ندارد و یک لیزر با فشردگی بالا اطلاعات را در سطح الماسی شکل این دیسک حک می‌کند وهیچ لایه دیگری مورد نیاز نیست.

این دیسک می‌تواند به‌عنوان آرشیو دایمی رسانه‌هادر فورمتی که در هر DVDپلیر یا رایانه‌ای قابل خواندن است، مورد استفاده قراربگیرد.

«دایاموند دیسک» کاملا سطح شفافی دارد اما رایتکردن اطلاعات در آن تنها با سخت‌افزار ویژه و بسیار گرانی قابل انجام است. با توجهبه این مساله شرکت سازنده این دیسک به کاربران امکان می‌دهد محتواهای آن‌ها را دردیسک برایشان آرشیو کند.

هر دیسک 4.7 گیگابایتی «دایاموند دیسک» 34.95 دلارقیمت دارد و درصورت خرید تعداد بیش‌تر قیمت به 29.95 دلار کاهش می‌یابد.

3-  شرکت Qualcomm‌، غول تکنولوژی بی‌سیم، از راه‌اندازی خط محصولی جدید خبرداد. این محصول جدید رایانه‌های شخصی ظریف‌تر و کوچک‌تر از Netbook ها موسوم به Smartbook است که اولین نمونه آن در تاریخ 12 نوامبر سال جاری ارائه می‌شود.

تجربه Qualcomm به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولید‌کننده‌‌های تراشه‌هایتلفن‌های هوشمند عامل مهمی در تثبیت این محصول جدید در بازار است.

Smartbook‌ها مانند تلفن‌های هوشمند قادرند به طور مداوم با شبکه‌های بی‌سیمدر ارتباط باشند. عمر متوسط باطری این دستگاه‌ها 8 ساعت خواهد بود و دارایویژگی‌هایی از قبیل تکنولوژی ناوبری ماهواره‌ای، پروتکل Bluetooth و امکان اتصال به Wi-Fi است.

مانند Netbookها می‌توان از این دستگاه‌ها برای گردش در وب، تماشای ویدئو وانجام مکاتبات الکترونیک استفاده کرد. در حالی که اکثر Netbook‌ها دارای پردازشگراینتل بوده و از سیستم‌عامل ویندوز استفاده می‌کنند، Smartbookها از پردازنده شرکت Qualcomm موسوم به Snapdragon استفاده کرده و مبتنی بر سیستم عامل لاینوکسهستند.

معاون بازاریابی شرکت Qualcomm اعلام کرد ایندستگاه‌ها در سال 2010 وارد بازار

می‌شود. نوکیا  و ASUS. شرکت‌هایی هستند که قراراست به تولید سخت‌افزاری این خط جدید از دستگاه‌ها بپردازند. آقای نوواک، معاونبازاریابی شرکت Qualcomm اضافه کرد نسل جدید این دستگاه‌ها به مراتب باریک‌تر وسبک‌تر از Netbook ها خواهد بود.

4- همزمان با 26 آبان که اوج بارش شهابی اسدی است، گروه نجوم «آسمانمهر» بیرجند برای رصد این اتفاق مهم به کویر سه قلعه خراسان جنوبی اعزام می شوند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان جنوبی، بارش شهابی اسدی هر ساله به مدت یک هفته از 22 تا 29آبان ماه صورت می گیرد که اوج بارش در روزهای 27 و 26 این ماه است.

امسال به علت عبور دنباله «تمپل ناتل» اوج بارششهابی در 33 سال اخیر صورت می گیرد، به طوری که در هر ساعت تقریباً 300 تا 500 شهابدر آسمان مشاهده می شود و بهترین زمان برای دیدن این شهاب ها بعد از ساعت یک بامدادهمزمان با طلوع صورت فلکی اسدی است.

رصدگاه موقت سه قلعه که در اردیبهشت ماه سال جاریافتتاح شده است، شامل یک سکوی سیمانی و امکانات رفاهی شامل کانکس و چادر برای اسکانمنجمین است و کویر سه قلعه آسمان تمیز و بکری دارد .

انجمن «نجوم آسمان مهر» در قالب یک گروه 40 تا 50نفره اردوی علمی تفریحی یک روز و نیمه ای برای رصد با چشم مرئی و کویر نوردی در سهقلعه برگزار می کنند.

5- سئول ، کره جنوبی -- 2 نوامبر 2009 : پس از جلسه‌ای در سئول بین یون وولی نایب رئیسهیئت مدیره و مدیر عامل شرکت سامسونگ الکترونیک، و استیو بالمر مدیر عاملمایکروسافت، سامسونگ الکترونیک اعلام کرد که از این پس با مایکروسافت در استفادهبهینه از انرژی در رایانه‌ها همکاری خواهد کرد.

هدف دو شرکت این است که کاربرانکامپیوتر را به خرید بیشتر سیستم‌های کامپیوتر سازگار با محیط زیست تشویقنمایند.

سامسونگ پیش‌بینی می‌کند هنگامی که که سیستم عامل ویندوز 7 مایکروسافت وحافظه رم کلاس DDR3 40 نانومتری با هم استفاده می‌شوند صرفه‌جویی قابل توجهی درمصرف انرژی صورت خواهد گرفت.

سامسونگ، حامی ویندوز 7، در آغاز سال2010 این

/ 0 نظر / 18 بازدید