راز زندگی و خلقت حشرات

پروانه مونارک رکورد  پرواز در مسافت های طولانی را به خود اختصاص داده است این پروانه هر سال از کانادا به مکزیک می رود . یعنی مسافتی بیش از 3500 کیلومتر را می پیماید .

 سنگین ترین حشره دنیا سوسک گولیات است این حشره به اندازه یک موش وزن دارد .

 سوسک استوایی سریع ترین حشره دونده دنیاست سرعت حرکت این حشره به پنج کیلومتر در ساعت می رسد .

شب پره هرکول بزرگ ترین پروانه دنیاست عرض این شب پره از یک بال تا بال دیگرش به اندازه یک بشقاب تخت است

هزار پا همان طور که از اسمش پیداست پاهای زیادی دارد اما به هزار تا نمی رسد این حشرات 176 جفت پا دارد .

 همه عنکبوت ها مایع چسبناک تار را تولید می کنند اما همه آنها این تار ها را نمی بافند برای مثال عنکبوت تف انداز این مایع چسبناک را پرتاب و حشرات را شکار می کند .

تمام زنبورها در کندوها زندگی نمی کنند بسیاری  از گونه های زنبور به تنهایی در سوراخ زندگی می کنند .

نوعی مورچه به نام بافنده با دوختن برگها به یکدیگر ، برای خود چادر می سازد . او برای انجام این کار به جای نخ و سوزن از لاروهای خود استاده می کند !  هر مورچه لارو جوان را در دهان خود نگه می دارد و آن را در کناره های دو برگ فرو میکند . لارو ، رشته ابریشمی و چسبناک می سازد که دو برگ را محکم به یکدیگر می چسباند .

 لانه عنکبوت خاک نشین دری از جنس ابریشم دارد که می تواند باز و بسته شود . عنکبوت در داخل لانه خود پنهان می شود و به کمین حشره ها می نشیند و وقتی صدای حشره را می شنود ناگهان در تله را باز می کند و حشره را به دام می اندازد .

 بسیاری از جانوران ریز مثل مورچه ها ، عنکبوت ها ، هزارپاها و مگس ها ترجیح می دهند که در خانه های مردم زندگی کنند

نوعی نوزاد کرمی شکل سایبانی ابریشمی می سازد و در زیر آن غذا می خورد .

 

نوعی زنبور وجود دارد که دیوارهای لانه اش کاغذی است این حشره با جویدن خرده های چوب که از درخت ها یا تکه ای چوب قدیمی جمع آوری می کند مخلوطی کاغذها مانند به دست می آورد پس آن را به شکل لایه های نازکی روی هم می گذارد و لانه اش را می سازد .

 

موریانه ها قهرمان ساخت و ساز هستند آن ها نوعی لانه گلی می سازند که چهار برابر اندازه یک آدم است در این لانه ها 5 میلیون موریانه می توانند زندگی کنند .

 

نوزاد سنجاقک در زیر آب زندگی می کند سنجاقک های نوزاد لارو نام دارد آن ها پرواز نمی کنند و در اعماق مرداب ها و رودخانه ها مدت یک یا دو سال ، یعنی زمانی که برای رشدشان لازم است شنا    می کنند نوزادهای سنجاقک شکارچی های درنده ای هستند و هر چه را که در اطرافشان حرکت کند شکار می کنند وقتی نوزاد سنجاقک به مرحله بلوغ می رسد روی شاخه ای در خارج از آب  می پرد و آن گاه پوستش باز می شود و سنجاقک از آن بیرون می آید سنجاقک های بالغ رنگارنگ در بالای آب به جلو و عقب پرواز می کنند بالهای شفاف آنها زیر نور خورشید می درخشد .

 

حشره ای که به قایقران معروف است تمام مدت به پشت روی آب شنا می کند در واقع به پاهای عقبش خود را به جلو می راند این حشره بی شک از نگاه کردن به آسمان خسته می شود .

 

عنکبوت مرداب به صید ماهی علاقه دارد او پاهایش را در آب می اندازد و وقتی ماهی ها انگشت هایش را گاز میزنند آنها را می گیرد و می خورد .

عنکبوت آبی زیر آب با تارهای چادری می سازد و برای اینکه چادرش به این طرف و آن طرف شناور نشود با تارهایش آن را ثابت نگه می دارد .

 

لاروهای حشره ای به نام سوسک قواص قادرند ماهی های کوچک را صید کنند این حشره که در آب شیرین فراوان است ببر دریا هم نامیده می شود .

نوعی حشره کوچک خاردار وجود دارد که وقتی روی شاخه باریکی قرار می گیرد با خار گیاه اشتباه گرفته می شود .

 

نوعی حشره وجود دارد که خود را به شکل برگ گیاهان در می آورد تا از چشم دشمنان پنهان بماند روی بدن سبز رنگ این حشره خطوطی دیده می شود که کاملا شبیه رگبرگهاست .

 

خطوط سیاه و زرد رنگ زنبور علامت خطر است یعنی خطر من نیش می زنم هاورفلای ها اصلا نیش نمی زنند اما چون شبیه زنبور هستند به نظر می آید که نیش می زنند

نوزاد کرمی شکل نوعی شبپره استرالیایی با بالا بردن قسمت انتهایی بدنش دشمنان را می ترساند قسمت انتهایی بدن این حشره شبیه سری وحشتناک است که دو چشم بزرگ و رنگ پریده دارد اگر   پرنده ای بخواهد به او حمله کند می ترسد و بلافاصله فرار می کند .

 

عقرب با بالا بردن دمش به بالای سرش به دشمنان خودش حمله می کند او با انتهای نوک تیز خودش زهرش را به شکار تزریق  می کند .

 

زهر عنکبوت بیوه سیاه 15 برابر کشنده تر از یک مار زنگی است  

 

بیشتر حشرات غذا را با دهانشان می چشند اما زنبور با پاهایش هم می تواند غذا را بچشد فقط کافی است روی گل قرار بگیرد تا بلافاصله طعم و مزه آن را تشخیص دهد  

 

عنکبوتها 8 چشم دارند با این حال به خوبی نمی بینند .

 

گوشهای ملخ شاخک بلند دو پای جلوی او قرار دارد البته گوشهای او شبیه گوش انسان نیستند بلکه سوراخهای بسیار ریزی هستند که روی آنها را پوست نازکی گرفته است و کمی به پرده صماخ گوش شباهت دارد .

 

یک پروانه پیش از آنکه کاملا بالغ شود 4 مرحله را  می گذارند در هر مرحله اندازه و شکل و رنگش تغییر میکند  بسیاری از حشرات وقتی بزرگ می شوند تغییر شکل  می دهد به این نوع رشد دگردیسی می گویند پروانه روی گیاهانی تخم می گذارد که نوزادان کرمی شکل آن را  می خورند نوزادهای کرمی شکل پروانه که به کرم ابریشم معروفند با اشتهای بسیار غذا می خورند و خیلی زود رشد می کنند هر نوزاد کرمی شکل پوسته ای محکل برای خود  می سازد که به آن شفیره می گویند در داخل این پوسته بدن کرم ابریشم تغییر شکل می یابد شفیره شبیه صندوق محکمی است که از بدن حشره در حین دگردیسی حفاظت می کند کرمهای ابریشم به قدری سریع رشد می کنند که پوست آنها می ترکد و پوست جدیدی که جای رشد زیادی دارد جای آن را می گیرد نوزاد حشره لارو نام دارد اما بسیاری از مردم آن را کرم می نامند . 

 

تمام حشرات در حین رشد تغییر نمی کنند از یک تخم ملخ نوزادهای بسیار ریزی متولد می شوند که تقریبا شبیه والدین خود هستند نوزادهای ملخ در حین رشد پوست می اندازند اما شفیره نمی سازند آنها به تدریج بالغ می شوند .

 

یک پروانه ماده در طول زندگی خود 50 هزار تخم می گذارد پروانه کم کم شکل می گیرد وقتی از شفیره خارج می شود بالهایش نرم و تا خورده است و درمقابل آفتاب خشک می شود پروانه های برای آنکه رشد کنند به غذا نیازی ندارند ولی دوست دارند گاهی شیره گلها را بنوشند این شیره در واقع سوختی است که به پرواز کردن کمک می کند

 

گوش خیزک ماده تمام زمستان مراقب تخمهایش است تخمهایش را تمیز می کند و گرم نگه می دارد وقتی نوزادش متولد می شود از غذاهایی که درون شکمش قرار دارد آنها را سیر می کند .

 

خرخاکی مثل کانگورو نوزادش را درون کیسه حمل می کند  

 

زنبور بنا از خاک رس مرطوب گلدانهای کوچک می سازد بعد داخل هر گلدان یک تخم و یک کرم ابریشم زنده قرار میدهد سپس در لانه را می بندد تا آن کرم ابریشم فرار نکند به این ترتیب وقتی نوزادش به دنیا می آید اولین غذای نوزاد که همان کرم ابریشم است حاضر و آماده است .

                                                              

زنبور انگل از بچه هایش مراقبت نمی کند او وارد آشیانه زنبور دیگری می شود و در اینجا تخم می گذارد وقتی نوزادش به دنیا می آید هر چه پیدا می کند می خورد حتی برادرها و خواهرهای ناتنی خود را که در واقع صاحب آشیانه بودند .

 

لارو نوعی حشره به نام فانتوم به وسیله کیسه هایی از هوا روی آب شناور می ماند .

 

عنکبوت گرگی تخم هایش را در نوعی کوله پشتی ابریشمی حمل می کند وقتی نوزادان متولد می شوند روی پشتش می برند و به این ترتیب با او به همه جا می روند .

ملکه زنبورها در طول چند هفته پشت سرهم تخم می گذارند گاهی تخمهای او در یک روز به 3500 عدد می رسد به همین سبب تعجب آور نیست که عمر او فقط 2 سال است .

  

سوسک ها دو جفت بال دارند ، اما برای پرواز فقط از یک جفت بال استفاده می کنند ، بال دیگر از پوششی ضخیم و زره مانند تشکیل می شود که از بالهای ظریف و بدن نرم حشره محافظت میکند .

وقتی سوسک روی زمین حرکت می کند بالهای مخصوص پروازش زیر دو بال ضخیم حافاظتی اش که بالهای سخت نام دارد پنهان می شود .

 

وقتی سوسک پرواز می کند بالهای سختش را می گشاید و بالهای پروازش را می گشاید و بالهایش را به هم می زند و به آرامی پرواز می کند .

نوعی حشره به نام شپش زرافه وجود دارد ه مان طور که از اسم این حشره پیداست قد گردنش دوبرابر بدنش است .

 

در بعضی از کشورهای گرمسیری پشه ها ناقل بیماری مهلک و کشنده ای به نام مالاریا هستند . این بیماری از راه نیش این پشه ها به دیگران سرایت می کند هر ساله بیش از دویست میلیون نفر به بیماری مالاریا مبتلا می شوند که بیش از یک میلیون نفر آنها می میرند .

/ 0 نظر / 70 بازدید